Gotowy zestaw akwariowy

Założenie własnego akwarium nie należy do zadań najtrudniejszych. Jednocześnie, jest to jednak zadanie stosunkowo wymagające, do którego warto się przyłożyć. Najczęściej, początkujący akwaryści sięgają po gotowe zestawy akwariowe, w których znajdują się wszystkie potrzebne do funkcjonowania zbiornika sprzęty. Poniżej przyglądamy się typowym ofertom zestawów akwariowych oraz podpowiadamy – co powinno się w nich znaleźć oraz czego nie powinno w nich zabraknąć. Dowiesz się także jakie sprzęty są obowiązkowe w trakcie prowadzenia akwarium, a z których dodatków i akcesoriów możesz potencjalnie zrezygnować.

Najważniejsze sprzęty akwariowe 

W akwarium będą znajdować się nie tylko ryby i rośliny, ale także akcesoria pomocne w utrzymaniu prawidłowych warunków. Bez ich obecności, woda w zbiorniku bardzo szybka straci swoje wyjściowe właściwości i stanie się nieprzyjazna dla rozwoju jakichkolwiek żyjątek. Jakie urządzenia powinny znaleźć się w zestawie akwariowym dla początkujących? 

Przede wszystkim ważne jest, by znalazł się w niej filtr przeznaczony do oczyszczania wody. Jego zadaniem jest usuwanie rozmaitych grup zanieczyszczeń krążących w zbiorniku. Po ich usunięciu woda będzie krystalicznie czysta, a podwodny krajobraz maksymalnie atrakcyjny. Oprócz filtra, w zestawie powinna znajdować się także pompa, której zadaniem będzie wtłaczanie pęcherzyków powietrza do zbiornika. Pompa pełni również dodatkowe funkcje – wprawia w ruch wodę w zbiorniku, dzięki czemu prowadzi do równomiernego wymieszania wszystkich składników. Pomaga dotrzeć powietrzu nawet do najtrudniej dostępnych miejsc i zakamarków. 

Oprócz powyższych, zestawy akwariowe powinny zawierać także grzałkę, bez której stworzenie przydatnych do życia warunków będzie w zasadzie niemożliwe. Grzałka ma za zadanie podgrzewać wodę do pożądanego poziomu, a także utrzymywać ją na stałym poziomie. Działanie grzałki należy dopasować do wymogów i potrzeb konkretnych rodzajów i gatunków zwierząt, jakie znajdą się w Twoim akwarium. 

Pozostałe ważne sprzęty w zestawach akwarystycznych 

Niektóre zestawy zawierają także dodatkowe urządzenia – odmulacze dna, czyściki, urządzenia do badania odczynu wody. Nie zawsze są one stosowane w każdym zbiorniku, jednak mogą okazać się wysoce przydatnymi akcesoriami. 

Obok nich, ważne jest, by w danym zestawie znajdował się system oświetleniowy. Warto sięgać przede wszystkim po zestawy zawierające świetlówki UV lub systemy oświetlenia LED. Wybór takich lampek jest polecany, niezależnie od rozmiaru zbiornika, który pragniesz przygotować. Systemy te są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć, a także oferują rozbudowane możliwości w zakresie emitowanego światła. 

Warto też zwrócić uwagę, czy w interesującym Cię zestawie znajdują się podstawowe produkty wykorzystywane do aranżacji podwodnego królestwa. Najważniejszy jest pod tym względem żwirek, piasek lub inna forma podłoża akwarystycznego. Podłoże jest obowiązkowym elementem akwariowej aranżacji, bez którego zbiornik nie będzie mógł prawidłowo działać. W podłożu rybki żerują, urządzają swoje kryjówki oraz odpoczywają. W podłożu także mocuje się rośliny, których korzenie wymagają stabilnej podstawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here