Foteliki z ISOFIX

Przewożenie w samochodzie dziecka o wzroście do 150 cm i wadze do 36 kg wymaga użycia fotelika. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, a te różnią się między nie tylko parametrami, ale – między innymi – sposobem montażu. Do jednego ze szczególnie polecanych należy system ISOFIX. Czym wyróżniają się foteliki z ISOFIX? Dlaczego warto je wybrać? Odpowiadamy!

Foteliki z ISOFIX – czyli z czym? Co to jest ISOFIX?

Aby lepiej zrozumieć zalety systemu ISOFIX, warto najpierw dowiedzieć się, czym dokładniej jest – czyli jak działa. To skrót od angielskiego wyrażenia ISO Fixture, przy czym „fixture” oznacza osprzętowanie, a ISO odnosi się do standardu ISO 13216, który określa sposób montażu fotelika dziecięcego bez konieczności użycia samochodowych pasów bezpieczeństwa. Aby możliwe było skorzystanie z ISOFIX, musi być w niego wyposażony nie tylko fotelik, ale także sam samochód.

Auta z tym systemem wyróżniają się dostępem do charakterystycznych zaczepów montowanych bezpośrednio do konstrukcji samochodu. Można je znaleźć między siedziskiem a oparciem w kanapach tylnych i czasami również na przednim fotelu pasażera. Z kolei fotelik z bazą ISOFIX wyróżnia się wyposażeniem we wspomnianą bazę; platformę, którą montuje się w pojeździe tylko raz (do systemu ISOFIX). Wystarczy wsunąć znajdujące się u jej dołu podłużne zaczepy w te znajdujące się między siedziskiem a oparciem fotela. Sam fotelik dziecięcy można później bardzo sprawnie odczepiać z bazy.

Dlaczego warto wybrać fotelik samochodowy z bazą ISOFIX?

System ten od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Ta związana jest z licznymi zaletami jego wykorzystywania:

  • Sprawny, prosty montaż – montowanie fotelika samochodowego z wykorzystaniem pasów bywa czaso- i pracochłonne; im bardziej rodzic się spieszy, tym częściej pasy blokują się podczas ruchu. W przypadku systemu ISOFIX przyczepienie fotelika do bazy przebiega bardzo sprawnie: wystarczy umieszczenie go w odpowiednim miejscu na platformie. Co więcej, bazy zwykle wyposażone są w system informowania o właściwym montażu – np. przy pomocy zasuwy zmieniającej kolor z czerwonego na zielony (double check system).
  • Stabilność montażu – fotelik z bazą ISOFIX zostaje zamocowany zdecydowanie stabilniej niż ten przymocowany pasami. Te w każdej chwili mogą się choć minimalnie rozciągnąć; np. na skutek nacisku. Co więcej, bazy ISOFIX wyposażone są w nóżkę stabilizującą, która jeszcze bardziej usztywnia całą „instalację”.
  • Bezpieczeństwo montażu – sporo maluchów szybko opanowuje proces rozpinania pasów, bez względu na metodę zabezpieczenia zapięcia. W przypadku ISOFIX jest to zwyczajnie niemożliwe; dziecko nie będzie w stanie sięgnąć do znajdujących się z tyłu i na samym dole zaczepów.

Z całą pewnością warto więc, wybierając pierwszy fotelik dziecięcy albo poszukując kolejnego, zdecydować się na fotelik samochodowy z bazą ISOFIX. Na rynku można bez kłopotu znaleźć modele nawet za mniej niż 400 złotych – a bezpieczeństwo malucha jest bezcenne. Sprawdź sam, jak ISOFIX może odmienić wasze wspólne podróżowanie!

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here