Didgeridoo – egzotyczny instrument dęty

0
867

Podczas wykonywania różnych utworów muzycznych korzysta się z określonych instrumentów. Bardzo często są to instrumenty dęte, które dzielimy na drewniane oraz blaszane. Do najczęściej spotykanych należy trąbka, saksofon, flet, obój, fagot i baryton. Jednakże coraz częściej miłośnicy tego rodzaju sprzętu muzycznego sięgają po rzadkie czy wręcz egzotyczne wersje. Jednym z nich jest didgeridoo.

Dźwięk zależny od długości instrumentu

Instrument ten posiada kształt podłużnej rury. Której długość zazwyczaj wynosi od 100 do 150 centymetrów. Przy wykonywaniu tej tuby Aborygeni pierwotnie korzystali z drewna eukaliptusowego. Do najtrudniejszych zadań należało znalezienie odpowiedniej długości prostego pnia. Pewnym ułatwieniem może być stosowanie do wytwarzania tej aborygeńskiej tuby materiału o dowolnej długości. Należy jednak pamiętać, że im dłuższy instrument, tym ton będzie niższy, a dźwięk głośniejszy. Przy krótkich rozmiarach uzyskamy dźwięk wyższy. Warto wiedzieć, że im większej długości jest instrument, tym trudniej wydobyć z niego poprawne brzmienie.

Budowa instrumentu

Końce didgeridoo różnią się od siebie. Jeden kraniec jest węższy i posiada mniejszy otwór. Tu znajduje się ustnik, czyli miejsce, w które wdmuchuje się powietrze. Część wydechową kształtuje się w ten sposób, by posiadała jak największy otwór. Instrument ten niekiedy posiada zakończenie w kształcie trąbki. Natomiast ustnik zakończony jest okręgami z wosku pszczelego. Jeśli chodzi o cenę, to osoba, która zapragnie się uczyć gry na tym sprzęcie, nie wyda dużych pieniędzy. Dobrze jest zakupić ten instrument w sprawdzonym sklepie. Dzięki temu otrzymamy funkcjonalny i trwały produkt, z którego z łatwością wydobędziemy odpowiednie brzmienie.

Osobliwa technika wydobywania dźwięku

Abu wydobyć dźwięk z tuby aborygeńskiej należy przytknąć usta do woskowego ustnika i wprawić wargi w drżenie wydmuchując powietrze. Zadanie to nie należy do najłatwiejszych i na początku może sprawiać spore trudności. Jednak trening czyni mistrza. Im więcej czasu poświęcimy na ćwiczenia, tym szybciej uda nam się opanować tę sztukę. Z czasem gra zacznie sprawiać nam dużą przyjemność, a wydobywane dźwięki przybiorą barwę, którą będziemy chcieli uzyskać. Muzycy, którzy mają duże doświadczenie w grze na didgeridoo, wykorzystują technikę oddechu cyrkulacyjnego. Polega ona na wydmuchiwaniu powietrza z ust przy jednoczesnym wciąganiu go przez nos do płuc. Oczywiście opanowanie tej sztuki wymaga pracy, ale dzięki temu można wznieść się na wyżyny w korzystaniu z tego egzotycznego dla nas instrumentu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here