sposoby na bezsenność
Fot. Pexels.com

Czasami zdarza się mieć trudności w zasypianiu. Zazwyczaj powodem tego stanu rzeczy może być stres związany z określoną sytuacją. Jednak problem zaczyna się, kiedy problemy z zasypianiem zdarzają się cyklicznie. Już wtedy można mówić o tym, że cierpi się na bezsenność. Jak sobie z nią radzić? Przedstawiamy 5 sposobów. 

Kiedy dotyka nas bezsenność…

Bezsenność to stan, w którym mimo chęci i usiłowania, nie można zasnąć. W porównaniu do innych zaburzeń, wystąpienie problemów w tej sferze ma istotne znaczenie, ponieważ sen jest niezbędny dla procesu regeneracji organizmu. Potencjalnych przyczyn można szukać w wielu miejscach. Mogą to być pochodzenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego. O ile te pierwsze źródła można zneutralizować, modyfikując pewne aspekty, o tyle w drugim przypadku proces poprawy może wymagać znacznie więcej wysiłku. Bezsenność może nastąpić z takich przyczyn, jak: niewygodne łóżko, wysoka temperatura w pomieszczeniu czy hałas na zewnątrz. Jednak są to czynniki, które można pokonać, zmieniając układ pomieszczenia, inwestując w wiatrak czy kupując nowy materac. Natomiast są też źródła, z którymi nie tak łatwo sobie poradzić – zaburzenia depresyjne, menopauza, nerwice, schorzenia tarczycy czy bezdech senny. Wówczas bezsenność jest jednym z objaw chorobowych. Żeby móc temu przeciwdziałać, najczęściej wymagana jest hospitalizacja i farmakoterapia.

bezsenność czyli problemy ze snem
Fot. Pexels.com

Jak sobie radzić z bezsennością?

Jak już wspomniano, bezsenność może mieć różne źródła. Nie zawsze są to czynniki, na które ma się wpływ. Dlatego sposoby walki z problemami z zasypianiem należy odpowiednio dobrać do ich przyczyny. Ich skuteczność zależy również od innych aspektów, dlatego czasami może być konieczna całkowita zmiana dotychczasowego trybu życia. W wielu przypadkach należy skonsultować się z lekarzem, psychologiem, psychiatrą i wykonać kilka podstawowych badań, które pomogą lepiej zdiagnozować stan zdrowia. Przedstawiamy 5 sposobów, które mogą być skuteczne na bezsenność.

Zmiana złych nawyków

Zaczniemy od czegoś bardziej przyziemnego, lecz niekoniecznie łatwego do zrobienia. Złe nawyki i schematy pewnych rutynowych czynności mogą potęgować bezsenność. Jeśli chcemy poprawić jakość snu, warto przed położeniem się do łóżka zrezygnować z kawy i innych napojów zawierających kofeinę. Oprócz tego warto też ograniczyć palenie papierosów wieczorową porą i spożywanie alkoholu, gdyż zawierają one substancje pobudzające, które wpływają na aktywność fal mózgowych. Podobnie sytuacja wygląda z kawą. Wydaje się to banalne, ale prawdziwe. Spróbuj zmienić swoje wieczorne przyzwyczajenia i zobaczy, jak wpłynie to na Twój sen.

Stosuj techniki relaksacyjne i medytację

Stosowanie tych dwóch form aktywności daje naprawdę zbawienne korzyści dla organizmu. Przede wszystkim techniki relaksacyjne i medytacja poprawiają oddech i wyciszają organizm. W trakcie sesji polepsza się również praca układu krążenia, dzięki czemu nasze serce się uspokaja. Także jest to trening dla układu nerwowego, podczas którego następuje regulacja neuroprzekaźników, wskutek czego poprawia się koncentracja i pamięć. Jest to dobry sposób na polepszenie jakości snu.

sposoby na bezsenność
Fot. Pexels.com

Terapia ziołowa

Jeśli tradycyjne metody, takie jak zadbanie o odpowiednie warunki w pomieszczeniu do spania, nie przynoszą pożądanych rezultatów, warto skorzystać z terapii ziołowej. Picie naparów z ziół, które mają właściwości uspokajające, mogą być lekarstwem na lepszy sen.  Najczęściej polecanymi ziołami jest waleriana i chmiel. Może gorące napary ukoją nerwy i sprawią, że będzie się lepiej spało.

Farmakoterapia

W przypadku, kiedy bezsenność ma charakter chorobowy, potrzebne będzie zastosowanie silniejszych leków. W aptekach znaleźć można wiele preparatów, które wspomagają zasypianie. Przed zastosowaniem, któregoś z nich, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza, aby on wydał wstępną diagnozę. Może zaistnieć również potrzeba zrobienia kilku dodatkowych badań, które pomogą zlokalizować źródło bezsenności i dobrać odpowiednie lekarstwa.

Terapia poznawczo-behawioralna

Może się okazać, że wyżej wymienione sposoby mogą okazać się niewystarczające. Wówczas należy sięgnąć po kolejną broń – terapię kliniczną. Do tej pory, jak potwierdzają liczne badania, najskuteczniejszym nurtem w walce z bezsennością jest typ poznawczo-behawioralny. Pomaga on rozłożyć problemy ze snem na czynniki pierwsze i przyjrzeć się każdemu z nich. Wspomaga również świadomość trudności i na tej podstawie pozwala dobrać odpowiednie metody przeciwdziałania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here